Typy látek 1. část

Tkaniny
Tkaniny se vyrábějí v tkalcovnách na tkacích strojích natažením osnových nití na tkací rám a provázáním útku (útkové nitě) mezi osnovními nitěmi. Jedná se o plošnou textilii.
Tkaniny jsou ve své podstatě nepružné. Tkanina se může stát do jisté míry pružnou pouze v případě, že jsou při tkaní použitá elastická vlákna - elastany.

Nejznámější tkaniny:
- Brokát
- Damašek
- Denim
- Flanel
- Froté
- Gabardén
- Manšestr
- Popelín
- Satén
- Tyl
- Žakár
Brokát
Vzor (květinový, orientální...) je na tkaninu vytkáván, nikoli tištěn. Bývá vytkáván silnější nití, to má za důsledek, že je velmi zřetelný na omak. Vzor je vidět na líci i na rubu (barvy vzoru jsou opačně). Používá se nejčastěji na svrchní materiál kabátů, sak.
Damašek
Je většinou jednobarevná žakárová tkanina. Damašek bývá používaný na luxusní povlečení a ubrusy.
Denim
Je tkanina v keprové vazbě, kde jsou osnovní nitě obarvené modrým barvivem indigem a útek je bílý. Používá se nejen na oděvy, ale i doplňky.
Flanel
Je tkanina v klasické plátnové vazbě upravena z lícové strany česáním.Vznikne typický chlup. Flanel je používán k šití košil, pyžam i povlečení.
Froté
Je smyčková tkanina, která je trojrozměrná. Díky své stavbě je froté výborně savé. Vyrábí se z přírodních materiálů - bavlny nebo bambusu, či jejich směsi.
Gabardén
Je tkanina keprové vazby s poměrem osnovních nití a útku 2:1. Má voděodolné vlastnosti. Používá se k výrobě trenčkotů, plášťů a kostýmků.
Manšestr
Je tkanina z osnovy a útku, do níž je při tkaní ještě vetkáván vlasový útek, tím tak vzniká známé chloupkové žebrování.
Popelín
Je tkanina, která může být z přírodních i syntetických materiálů, případně směsový. Vyznačuje se jemností a splývavostí, proto je vhodný například na sukně nebo košile.
Satén
Je tkanina atlasové vazby s vysokým leskem z lícové strany. Většinou jsou utkány z hedvábí. Používá se například při šití slavnostních oděvů.
Tyl
Vyrábí se z polyesteru, polyamidu, hedvábí nebo bavlny. Vlastnostmi jsou pružnost, jemnost a vzdušnost. Z tylu se nejčastěji vyrábějí závoje, krajky, spodničky.
Žakár
Jednoduchá tkanina, která je utkaná žakárovou technikou.
Pleteniny
Pleteniny se vyrábějí v pletárnách na pletacích strojích. Jedná se o plochu vzájemně propletených oček. Jako tkaniny jsou i pleteniny plošné textilie.
Pleteniny jsou ve své podstatě pružné. A to buď v jednom nebo obou směrech. Zpravidla bývají více pružné po šířce než po délce. Primární pružnost vzniká díky očkám, které se při natažení látky natáhnout, tj. vůlí materiálu. Sekundární pružnost nastane, pokud obsahuje elastická vlákna. Ty zároveň zvyšují životnost pleteniny. Očka totiž časem ztrácejí svou pružnost. Oděvy, které jsou hodně namáhány (legíny, upnuté kusy oblečení), by měly vždy obsahovat elastan, Bez jeho obsažení budete mít rychleji vytahané oděvy především v oblasti kolen a loktů.

Nejznámější pleteniny:
- Svetrovina
- Teplákovina
- Úplet (jednolícní, oboulícní...)
- Náplet
Jednolícní úplet
Z lícové strany jsou očka zatažená, z rubové strany jsou očka patrná. Velmi elastická pletenina.

Oboulícní úplet
Z lícové i rubové strany jsou očka zatažená, nedá se na první pohled poznat rub a líc. Silnější a méně elastičtější pletenina než jednolícní.

Kůže a ekokůže (koženka)
Jde o jednolitý útvar bez jakýchkoliv vazeb. Proto nezáleží na tom, v jakém směru na kůži nebo koženku položíte střih, pokud není podložena tkaninou. V takovém
případě se polohování střihu bude řídit směrem látky, kterou je kůže/ekokůže vypodložena. Jedná se taktéž o plošné textilie.
Foto: prosikulky.cz
